Jeszcze całkiem niedawno ubezpieczenia dla informatyków i programistów były fikcją. Umowy zawierały mnóstwo warunków, które bardzo utrudniały wypłatę odszkodowania w przypadku błędów popełnionych podczas pracy. Dzisiaj jednak sytuacja wyraźnie się zmieniła, a pracownicy IT mają do wyboru atrakcyjne polisy. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru OC dla IT, by bez problemu uzyskać wypłatę odszkodowania.

OC IT – klauzula terytorialna

Nawet jako jednoosobowa działalność gospodarcza możesz pracować dla zagranicznych firm lub świadczyć swoje usługi z dowolnego miejsca na świecie. Dlatego zwróć uwagę na to, by w ofercie OC IT znalazły się zapisy mówiące o tym, że wypłata odszkodowania nie jest uzależniona od miejsca wykonywania pracy.

Outsourcing pracy = outsourcing odpowiedzialności

Część pracy zapewne będziesz zlecać swoim podwykonawcom lub pracownikom zatrudnionym na zasadzie B2B. Dobre ubezpieczenie w branży IT powinno zawierać również klauzulę, która określa przeniesienie odpowiedzialności cywilnej za popełnione błędy na Twoich podwykonawców.

Szkody wynikające z zaniechania lub nieuczciwości

Niektóre szkody zleceniodawcy mogą wynikać z zaniechania lub nieuczciwego działania Twoich pracowników lub podwykonawców. Zwróć uwagę na to, by Twoje ubezpieczenie zawierało klauzulę, która chroni Twoją firmę przed odpowiedzialnością za taką działalnością.

Bezpośrednia przyczyna szkody

W branży IT niekiedy bardzo trudno jest określić bezpośrednią przyczynę szkody, która spowodowała straty finansowe. Może tkwić ona w błędzie oprogramowania, kodu, braku kluczowych funkcji, awarii serwera, hostingu lub mieć wiele innych przyczyn. Warto zadbać zatem o to, by ubezpieczenie OC zawierało klauzulę o czystej stracie finansowej, czyli takiej, która nie wynika bezpośrednio z Twoich działań.

Dokładne określenie świadczonych usług

“Świadczenie usług informatycznych” to bardzo szerokie pojęcie dla wszystkich przedsiębiorców, którzy pracują w tej branży. Dla ubezpieczyciela istnieje jedna bardzo wiele rodzajów świadczonych usług. Dlatego musisz dokładnie określić zakres swoich prac i upewnić się, że znajdują się one w umowie z ubezpieczycielem. Wśród usług informatycznych wyróżnia się:

  • zbieranie, utrwalanie i przechowywanie danych;
  • szkolenia i doradztwo;
  • projektowanie;
  • przetwarzania i modyfikacja;
  • integracja oprogramowania.

Ubezpieczenie przed utratą danych

Zapewne często pracujesz na danych, które udostępnia Ci Twój zleceniodawca. Ich utrata lub wyciek może wiązać z ogromnymi stratami, dlatego zwróć uwagę, by Twoje OC obejmowało również ochronę w tym zakresie.

Pokrycie kosztów obrony sądowej

Postępowanie sądowe może ciągnąć się przez długi czas, a jego koszty mogą stanowić duży procent całości odszkodowania. Pokrycie kosztów sądowych przez ubezpieczyciela może ochronić Twoją firmę przed bankructwem w przypadku, gdy sąd orzecze na korzyść Twoich kontrahentów.