Chrapanie to problem, który dotyczy ogromnej liczby Polaków. Jest ono efektem utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe i może mieć wiele przyczyn. Wśród najpopularniejszych wymieniamy zwykle krzywą przegrodę w nosie oraz szereg innych anomalii w naszej anatomii. Bardzo często dochodzi przez to także do pojawienia się bezdechu sennego, czyli braku wystarczającej ilości tlenu, który w konsekwencji staje się przyczyną nadmiernego zmęczenia, senności i osłabienia organizmu człowieka. Chrapanie to o wiele poważniejszy kłopot niż nam się wydaje. 

Może ono być również spowodowane przez bardziej błahe powody – spanie na plecach lub zbyt dużą ilość wypitego alkoholu. W takiej sytuacji nasze obawy nie muszą być już tak poważne, ale w dalszym ciągu warto się upewnić, że chrapanie się już nie powtarza. Bez względu na okoliczności warto znać sposoby radzenia sobie z tym problemem, które mogą nie tylko ułatwić sen nam i naszym bliskim – ale w dłuższej perspektywie także uratować nam życie.

W jaki sposób sobie z tym radzić?

Na początek warto skorzystać z prostych rozwiązań. W pierwszej kolejności zastanówmy się nad wymianą używanej przez nas do tej pory poduszki. Być może to nieprawidłowe ułożenie głowy wpływa na niedrożność dróg oddechowych i pojawianie się chrapania. Jeżeli nie będzie nam to przeszkadzało w spaniu to warto nabyć taki model, który będzie przede wszystkim cienki – spanie na płasko może ograniczyć chrapanie. 

Kolejnym pomysłem jest próba zmiany swojej pozycji w trakcie snu. Nie zawsze jest to możliwe, ponieważ od momentu zaśnięcia nie mamy nad tym kontroli – ale możemy przynajmniej spróbować. Warto ułożyć obok siebie koc lub poduszkę, która uniemożliwi nam zmianę pozycji na nieprawidłową. Powinniśmy unikać spania na plecach, ponieważ to w ten sposób najczęściej dochodzi do bezdechu. Jest to szczególnie groźne dla osób walczących z otyłością. 

Jeżeli podejrzewamy, że chrapanie może być spowodowane infekcją lub alergią – koniecznie wyeliminujmy objawy poprzez odpowiednie leczenie przy pomocy produktów z apteki. 

Co jeszcze można zrobić?

Jeżeli chrapanie jest efektem wspomnianej wcześniej otyłości to musimy wziąć pod uwagę odpowiednią dietę i zwiększenie aktywności fizycznej. Tylko w ten sposób pozbędziemy się tego nieprzyjemnego odgłosu, który jest wynikiem uciskania naszego gardła przez tkankę tłuszczową. 

Warto zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym śpimy. Jeżeli powietrze nie jest wystarczająco wilgotne to efekt może być podobny do tego, który wywołuje infekcja – wysuszona błona śluzowa powoduje, że zaczynamy chrapać.