Rynek pracy w branży IT jest pod wieloma względami różny od rynków pracy związanych z innymi sektorami gospodarki. Praca w branży IT – na przykład praca dla programisty – od zawsze jest marzeniem wielu młodych ludzi, którzy zaczynają swoją karierę zawodową. Bowiem wiąże się ona nie tylko z atrakcyjnym wynagrodzeniem, ale przede wszystkim z wieloma, ciekawymi wyzwaniami. Już na samym początku swojej drogi zawodowej warto zastanowić się, w jaki sposób zaplanować swoją karierę w branży IT i nie zakładać, że wszystko samo się ułoży.

Od czego zacząć?

Należy zaznaczyć, iż mimo niedoboru wykwalifikowanej kadry pracowniczej wiele firm ma specyficzne wymagania wobec potencjalnych kandydatów, którym trzeba sprostać. Praca w IT jest pracą ciekawą, ale przede wszystkim bardzo wymagającą. Trzeba pamiętać o tym, że pierwszym punktem w drodze do spełnienia tego marzenia jest przede wszystkim ukończenie studiów kierunkowych. Oczywiście kwestia ta może zostać poddana przez niektóre osoby małej polemice, gdyż w obecnych latach również wiele szkół policealnych oferuje wszelkiego rodzaju kursy informatyczne. Aczkolwiek ukończenie samego kursu nie da nam gwarancji na uzyskanie dobrze płatnej posady w tej branży, ponieważ konkurencja jest zbyt wysoka. W czasie trwania studiów warto zastanowić się nad odbyciem jak największej ilości staży w różnych firmach. Nawet, jeżeli praktyka taka miałaby być bezpłatna. Uzyskane doświadczenie pozwoli nie tylko na wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce, ale przede wszystkim na poznanie nowych ludzi, dzięki czemu po ukończeniu studiów będzie nam łatwiej zdobyć pracę. Warto także być kreatywnym po godzinach zajęć na uczelni, np. przez dzielenie się swoimi pomysłami i projektami na platformie GitHub. Kluczowa jest także bardzo dobra znajomość języka obcego. Oprócz języka angielskiego coraz częściej pożądany jest jeszcze drugi język obcy. Bowiem jak powszechnie wiadomo większośc programów obsługiwana jest w języku angielskim. Należy także wypracować u siebie umiejętność implementowania funkcjonalności zgodnie z obowiązującymi wymaganiami, jak również zdolność ulepszania wymagań dotyczących oprogramowania w trakcie jego wytwarzania. Nie należy zapominać także o technikach uzyskiwania informacji, organizacji interfejsu użytkowanika oraz sposobach formułowania wymagań. Wszystkie te kwestię sprawią, że będziemy bardziej pożądani na rynku pracy. 

praca jako programista

Jak szukać pracy?

Branża IT jest szeroko rozumiana, w związku z czym należy zastanowić się, w jakim charakterze chcielibyśmy w tej branży pracować. W pierwszym kroku należy wybrać specjalność, która w największym stopniu nas interesuje. Następnie należy skupić się na budowaniu relacji, tj. networking oraz rekomendacje. Warto również promować swoje umiejętności w social mediach. Wszystkie te kwestie będą na naszą korzyść podczas procesu rekrutacji. Natomiast, jeżeli chodzi o samą kwestię szukania pracy to warto w pierwszej kolejności składać aplikację o pracę do firm, w których odbywaliśmy praktyki, bądź staże, ponieważ potencjalny pracodawca już nas zna, a co za tym idzie, także nasze umiejętności. Warto pamiętać o tym, że dokumenty o przyjęcie do pracy warto składać nawet wtedy, gdy rekrutacja nie jest prowadzona, ponieważ gdy zacznie być prowadzona to nasze dokumenty będą już istniały w bazie danych, danej firmy. Następną możliwością szukania pracy jest bieżące przeglądanie ofert na sprawdzonych stronach internetowych, m.in.. lento.pl, nuzle.pl itp. Z kolei, jeżeli posiadamy znajomych, którzy są już zatrudnieni w jakieś firmie specjalizującej się w branży IT, to mamy możliwość pozyskanie pracy przez polecenie znajomego. Potencjalny pracodawca mam wtedy większą pewność, że nowy pracownik rzeczywiście sprawdzi się na swoim stanowisku. Bowiem należy pamiętać, iż praca w IT to nie tylko praca przy komputerze. Wraz z rozwojem, pracodawca będzie oczekiwał także wykazaniem się w kompetencjach „miękkich”, tj. komunikacja z klientem, bądź umiejętność zarządzania zespołem. Dlatego już w trakcie trwania studiów warto sobie takie umiejętności przyswoić.