Każdego roku Policja rekrutuje nowych kandydatów w swoje szeregi. Kuszeni wysokimi zarobkami, szybką emeryturą kandydaci chętnie podchodzą do testów, ale jedynie kilku z nich dostanie faktyczny etat jako policjant. Jak wyglądają egzaminy? Jak się do nich przygotować? W tym artykule przybliżymy Wam czego można się spodziewać.
Zacznij od solidnego przygotowania do testów
Nie licz na to, że uda Ci się zaliczyć testy do Policji bez żadnego przygotowania. Większość kandydatów zaczyna co najmniej na kilka miesięcy przed testami aby solidnie się do nich przygotować.
Połączenie treningu kondycyjnego, siłowego oraz nauki teorii powinna przynieść doskonałe rezultaty, które pozwolą na bezproblemowe zaliczenie egzaminów. Jednak trzeba pamiętać aby odpowiednio wcześnie zacząć przygotowania.
Jak wygląda poszczególne etapy testów do Policji?
Każdego roku wyglądają mniej więcej podobnie a różnie się jedynie zestawem pytań na poszczególnych etapach egzaminu. Standardowo dzielą się one na cztery odrębne etapy, które opiszemy poniżej.
Testy pozwalają na zweryfikowanie możliwości każdego z kandydatów oraz ich przydatności do pracy w Policji. Każdy z etapów jest punktowany i tylko najlepsi dostaną szansę wstąpienie w szeregi Policji.
TSF, czyli Test Sprawności Fizycznej
Formuła testów jest niemal identyczna od samego początku, kiedy zaczęły obowiązywać testy fizyczne do Policji. Obniżane są jedynie wymogi, gdyż regularnie spada ogólna kondycja naszego społeczeństwa, więc testy musiały zostać do nich przystosowane.
Egzamin fizyczny składa się z 6 ćwiczeń ułożonych w formie toru przeszkód. Należy go pokonać w czasie poniżej 101 sekund co daje zaliczenie. Szybszy czas oznacza wyższą ocenę.
TWO, czyli Test Wiedzy Ogólnej
Test wiedzy ogólnej do Policji to 40 pytań zamkniętych ABCD, gdzie tylko jedna odpowiedź może być prawidłowa.
Zakres wiedzy potrzebnej na egzamin obejmuje podstawowe zagadnienia z zakresu prawa, zasad funkcjonowania państwa, ustaw związanych z Policją oraz podstawowych aktów prawnych przydatnych w codziennej pracy policjanta.
Testy psychologiczny
Testy psychologiczne dzielą się na trzy etapy – test na inteligencję, test osobowości oraz rozmowę z psychologiem i mają na celu określić cechy osobowości oraz predyspozycje psychologiczne kandydata do rozpoczęcia pracy w Policji.
W trakcie rozmowy z psychologiem analizowane są odpowiedzi na dwa poprzednie etapy testu i oprócz tego mogą zostać zadane dodatkowe pytania.
Rozmowa kwalifikacyjna
Wywiad zorganizowany polega na rozmowie z doświadczonymi policjantami, którzy sprawdzają wytrzymałość możliwości psychiczny kandydata i jego odporność na stres. W trakcie testu zadają wiele pytań, które mają wytrącić kandydat z równowagi i wywołać zdecydowaną reakcję stresową.