Potrzebujesz szybkiej gotówki, ale jesteś już zadłużony i zastanawiasz się, czy jest szansa, aby pozyskać dodatkowe środki finansowe z pożyczki? To czy twój wniosek będzie rozpatrzony pozytywnie zależy od stawianych przez firmę pożyczkową wymogów oraz od stopnia twojego zadłużenia. Każda instytucja pozabankowa ustala swój własny próg udzielania wsparcia finansowego. Jak wygląda proces weryfikacji klienta i czy osoby posiadające inne zadłużenia mogą wystąpić o pożyczkę przez Internet?
Jak wygląda proces weryfikacji klienta
Przeglądając oferty instytucji pozabankowych, zastanawiasz się, czy jeśli posiadasz wcześniejsze zobowiązania finansowe wobec banków lub firm pożyczkowych, możesz otrzymać pożyczkę przez Internet? Czy korzystając z formularza dostępnego online, proces weryfikacji będzie mniej restrykcyjny, niż w przypadku spotkania w siedzibie firmy? Chcąc skorzystać z pożyczki przez Internet, musimy mieć świadomość, że poziom weryfikacji klienta jest identyczny, w każdym z trzech możliwych kanałów dystrybucji. Instytucja pożyczkowa niezależnie od tego, czy staramy się o kredyt przez Internet, czy poprzez rozmowę telefoniczną z konsultantem, czy wypełniając wniosek w siedzibie firmy, musi pozyskać na temat klienta dokładnie te same dane.
Proces weryfikacji rozpoczyna się od sprawdzenia dowodu osobistego, wieku i miejsca zamieszkania. Kolejnym etapem jest analiza i potwierdzenie przekazanych przez klienta danych. Jeśli mówimy o pożyczce przez Internet, istnieją dwie główne drogi, dzięki którym klient może potwierdzić swoje dane osobowe. Pierwszym z nich jest przelew weryfikacyjny, polegający na dokonaniu transakcji na niewielką kwotę opiewającą przeważnie na jeden złoty lub 10 groszy z naszego rachunku bankowego na konto pożyczkodawcy. Metoda ta pozwala na potwierdzenie danych osobowych konsumenta i stosowana jest od wielu lat. Nowszym rozwiązaniem jest przejście procesu weryfikacji dzięki specjalnie stworzonej w tym celu aplikacji. Instytucja pozabankowa przesyła potencjalnemu klientowi aktywny link, dzięki któremu klient loguje się do swojego banku. Aplikacja przekazuje z powrotem dane na nasz temat do instytucji pozabankowej. Przekazywane informacje to nie tylko imię i nazwisko, ale także adres zamieszkania. Ponadto dokonuje sprawdzenia salda naszego konta oraz historii operacji. Dzięki temu instytucje udzielające pożyczek przez Internet mogą jednocześnie potwierdzić naszą tożsamość, ale także sprawdzić stan naszych finansów. Jeśli posiadamy już inne zobowiązania, zapewne będzie to dostrzeżone.
Czy osoby posiadające inne zadłużenia mogą wystąpić o pożyczkę przez Internet?
Posiadając inne zobowiązania, również możemy starać się o kredyt lub pożyczkę. To czy faktycznie przejdziemy pozytywnie proces weryfikacji, zależy od wewnętrznej polityki, jaką kieruje się dana instytucja finansowa i oczywiście naszej zdolności kredytowej. Wybierając firmę, z której usług chcemy skorzystać, warto dowiedzieć się, jak przebiega proces przyznawania środków pieniężnych, i jakich dokumentów wymaga pożyczkodawca. Możemy nawet skonsultować się z pracownikiem działu obsługi, aby dowiedzieć się, czy mamy szansę na pożyczkę. Warto podkreślić, że jeśli firma pozabankowa wysyła zapytania do BIK i po otrzymanym raporcie odmówi nam przyznania pożyczki, zostanie to odnotowanie w bazie i przyczyni się do pogorszenia naszej historii kredytowej.
Drugą kwestią jest nasza zdolność kredytowa. Jeśli jesteśmy osobami, które dobrze zarabiają i mają już zadłużenia z tytułu kredytów i pożyczek, nasze zadłużenie nie powinno stanowić problemu dla pożyczkodawcy. Są na rynku również firmy, które w mniejszym stopniu zwracają uwagę na zdolność kredytową i posiadając zobowiązania, ale nie będąc w idealnej kondycji finansowej, również otrzymamy pożyczkę.