Gdy słyszymy słowo „charyzma”, myślimy przede wszystkim o liderach. Konkurowanie z innymi pracownikami i wchodzenie na wyższe szczeble kariery wymaga pewnych cech osobowości. Sumienność i rzetelność w wypełnianiu obowiązków nie wystarczy, by posiadać autorytet. Trzeba jeszcze potrafić zaprezentować się w korzystnym świetle i zjednywać sobie ludzi. To właśnie robi człowiek charyzmatyczny, który ma jasno określone cele i zna drogę do ich osiągnięcia.
Co to jest charyzma? Definicja i cechy charakteru
Termin „charyzma” oznacza szczególne cechy osobowości, dzięki którym zyskujemy niekwestionowany autorytet wśród ludzi i wywieramy na nich wpływ. Ta definicja mówi niewiele – trzeba doprecyzować, co składa się na charyzmę. Intuicyjne pojmowanie tego słowa może się różnić od rzeczywistego zakresu znaczeniowego. Najczęściej wyróżnia się następujące przymioty osoby charyzmatycznej:
- pewność siebie – zna swoje mocne strony i umiejętności
- entuzjastyczne usposobienie – jest optymistyczna, wykazuje pasję i chęć podejmowania wyzwań
- bycie dobrym słuchaczem – angażuje się w rozmowę nie tylko wtedy, kiedy ma coś do powiedzenia
- sprawna komunikacja – wysławia się płynnie i zrozumiale, nie przerywa innym, nie zacina się
- empatia – rozumie i bierze pod uwagę cudze uczucia, myśli i potrzeby
- spokój i opanowanie – łatwo utrzymuje kontakt wzrokowy, nie odczuwa lęku w kontaktach społecznych, potrafi radzić sobie ze stresem.
Określenie charyzmy pochodzi od greckiego słowa chárisma, czyli „dar”. W istocie osoby charyzmatyczne posiadają swoisty dar, dzięki któremu wyróżniają się w grupie, przyciągają uwagę innych osób i pozytywnie oddziałują na swoje otoczenie. Rozmowa z nimi jest angażująca, a ich osobista aura budzi respekt lub nawet uległość.
Czy można wypracować charyzmę?
Dużą wiedzę na temat charyzmy czerpiemy z badań prof. Kennetha Levina. Uważa on, że wyżej wymienione cechy muszą być wysoko rozwinięte w osobie, którą określamy jako charyzmatyczną. Oznacza to, że choć wrodzone predyspozycje są ważne, charyzma wymaga pewnego doświadczenia. Wiele z tych cech można nabyć, ćwicząc się w kontaktach międzyludzkich i rozwiązywaniu problemów. Rozwinięcie charyzmy jest więc osiągalne również dla tych, którzy początkowo nie odnajdują się zbyt dobrze w środowisku pracy.
Do czego potrzebna jest charyzma w pracy?

Cechy osobowości, które wiążą się z posiadaniem charyzmy, są przydatne w wielu różnych środowiskach. W domu pozwalają one być wzorową głową rodziny, która negocjuje z pozostałymi członkami i podejmuje decyzje korzystne dla wszystkich. W pracy charyzma jest szczególnie przydatna, gdyż ułatwia komunikację z zespołem i czyni współpracę bardziej efektywną. Człowiek charyzmatyczny potrafi przejąć inicjatywę i przewodzić innym w wykonywaniu zadań. Przydaje się to nie tylko kierownikom, ale też każdemu pracownikowi, który chciałby pozytywnie wpłynąć na rozwój firmy.
Współodczuwanie, zdolność do mediacji i otwartość na innych ludzi pozwala zyskać wiele szacunku i zaufania. Charyzmatyczny pracownik lub przywódca potrafi łagodzić spory i zawierać kompromisy. Jednocześnie jest to osoba nastawiona na sukces i posiadająca środki do jego osiągnięcia. Dba o swój wizerunek i osobistą „markę”. Zna swoją wartość, dzięki czemu potrafi przekonać do siebie przełożonego i uzyskać awans, jeśli pozwalają mu na to kompetencje zawodowe. Należy też wiedzieć, że otwarte i empatyczne nastawienie osoby charyzmatycznej nie jest iluzją – rzeczywiście uwielbia ludzi i ma zadatki na doskonałego lidera. Nie dąży do celu kosztem innych osób, lecz współpracuje z nimi dla wspólnego dobra.
Charyzma w miejscu pracy pomaga także chronić osobiste interesy. Jeśli ją posiadamy, nie jesteśmy podatni na manipulację i nie pozwalamy się zmusić do złamania własnych zasad. Obierając jasny cel, nie obawiamy się podejmować innowacyjnych działań i zwiększać ciężaru obowiązków. Jesteśmy skupieni i zaangażowani, co na pewno popłaci w przyszłości.
Rozwijanie charyzmy nie jest zbyt trudne!
Wiemy już, co to jest charyzma i kiedy się przydaje. Możemy teraz przejść do ćwiczeń, które pozwalają wypracować charyzmę w życiu codziennym i czerpać z niej wszystkie korzyści. Jednej osobie zajmie to dużo więcej czasu, niż drugiej, dlatego ważna jest cierpliwość i samokontrola. Nieśmiały introwertyk, który dotąd wolał płynąć z prądem, będzie musiał wykonać dużo większą pracę, niż osoba zaangażowana w życie społeczne. Oto kilka wskazówek, dzięki którym można ćwiczyć charyzmę:
- Dbajmy o swoje ciało i umysł. Schludny wygląd i zdrowie mają duży wpływ na pewność siebie i na to, jak odbierają nas inni. Zdobywanie wiedzy i kultura osobista także są kluczowe dla wysokiej samooceny. W ten sposób nauczymy się lepiej prowadzić rozmowy i przyciągać uwagę innych osób.
- Zachowujmy odpowiednią postawę ciała. W ciągu dnia warto często korygować swoją postawę – prostować plecy, rozluźniać twarz i uśmiechać się. Podczas rozmowy ćwiczmy naturalne podtrzymywanie kontaktu wzrokowego, a w trakcie chodzenia próbujmy poruszać się energiczniej.
- Zabierajmy głos w towarzystwie i słuchaj innych. Jeśli chcemy być charyzmatyczni, nie możemy stać z boku i milczeć. W trakcie dyskusji dzielmy się swoimi opiniami, ale tylko w sposób taktowny i rozsądny. Wypowiedzi powinny być inteligentne i przemyślane. Pozwalajmy także przemawiać innym i wykazujmy zainteresowanie tym, co mówią. Aktywne słuchanie nie polega na przytakiwaniu – zadawajmy także uzupełniające pytania.
- Doskonalmy empatię i rozumienie własnych emocji. Świadomość własnych uczuć i umiejętność ich nazywania to pierwszy krok do tego, by stawiać się na miejscu innych. Charyzma wymaga aktywnego zastanowienia nad tym, co inni czują i myślą oraz jak możemy się do tego odnieść i spełnić ich potrzeby.
Aktywizując w ten sposób swoją postawę, możemy spodziewać się efektów w niedługim czasie. Ważne, aby wykorzystywać charyzmę do dobrych celów – prawdziwy sukces nie może wiązać się z krzywdą innych ludzi. Stosując się do tych wskazówek, można stopniowo stawać się bardziej charyzmatycznym człowiekiem i przygotować się do roli przywódcy.
Ciężko w dzisiejszych czasach znaleźć osoby charyzmatyczne 🙁