Własny dom pod miastem jest marzeniem wielu Polaków. Chociaż koszty budowy domu nieustająco wzrastają, nie brakuje chętnych do tego, by rozpoczynać tego typu inwestycje. Okazuje się, że dużym zainteresowaniem cieszą się domy jednorodzinne parterowe budowane w technologii tradycyjnej. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się domy modułowe oraz budowane z różnych prefabrykatów. Na co zwrócić uwagę, decydując się na projekt domu parterowego? Zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią wpisu.
Projekty domów parterowych – uwagi ogólne
Wydawać by się mogło, że do wzniesienia domu parterowego konieczne jest posiadanie olbrzymiej działki budowlanej. Nic bardziej mylnego – na rynku znajdziemy wiele interesujących projektów domów jednorodzinnych parterowych na stosunkowo niewielkie działki budowlane. Domy parterowe są najczęściej budowane ze skośnymi dachami. Takie rozwiązanie pozwala na wydzielenie dodatkowej przestrzeni magazynowej na poddaszu, a w ostateczności na wygospodarowanie niewielkim kosztem dodatkowych pokojów. Domy parterowe mogą być budowane w technologii tradycyjnej oraz z prefabrykatów. Coraz większą popularnością cieszą się też domy budowane z perlitu czy drewna.
Małe domy parterowe
Niewielkie domy parterowe to idealne rozwiązanie dla ludzi samotnych, bezdzietnych małżeństw lub rodzin 2+1, którym zależy na stosunkowo niedrogim wzniesieniu własnych czterech kątów. Przez domy małe rozumie się takie, których powierzchnia nie przekracza 100 metrów kwadratowych. Co można mieć na 100 metrach? Wszystko zależy od konkretnego projektu. W większości takich domów znajdziemy:
– salon (często z aneksem kuchennym, ale są również projekty zakładające oddzielną lub zamykaną kuchnię),
– 2 lub 3 sypialnie (rzadko kiedy udaje się wydzielić cztery odrębne pokoje. Jeśli się to uda, najczęściej pokoje mają powierzchnię mniejszą, niż 10 metrów kwadratowych),
– 1 lub 2 łazienki,
– niewielką garderobę.
Jeśli dom posiada strych – na nim znajduje się dodatkowa przestrzeń do przechowywania. Niektóre projekty zakładają również możliwość urządzenia na strychu pomieszczenia gospodarczego, a po odpowiedniej adaptacji nawet kolejnych sypialni.
Małe domy nie zawsze mają garaż w bryle budynku. Jeśli już, często jest to garaż jednostanowiskowy. W pojedynczych projektach znaleźć można garaże dwustanowiskowe.
Średnie domy parterowe
Domy parterowe średniej wielkości przeznaczone są głównie dla rodzin 2+2 lub 2+3, którym zależy na komforcie, rozsądnej przestrzeni oraz wygodzie i prywatności. Przez średni dom rozumie się taki, którego powierzchnia mieści się w zakresie od 100 do 150 metrów kwadratowych. Jakie pomieszczenia znajdują się w takich domach?
– duży salon z jadalnią o łącznej powierzchni co najmniej 25 – 28 metrów kwadratowych,
– 3 lub 4 sypialnie (minimalna powierzchnia to około 10-12 metrów kwadratowych,
– kuchnia w aneksie lub jako osobne pomieszczenie,
– 2 lub 3 łazienki (nierzadko trzecia łazienka znajduje się przy sypialni rodziców),
– co najmniej jedna garderoba lub garderoby przy każdej sypialni,
– składzik / pomieszczenie gospodarcze.
Podobnie jak w przypadku mniejszych domów, tak i tu istnieje możliwość zaadaptowania przestrzeni na strychu na cele magazynowe lub mieszkalne.
Średniej wielkości parterówki często zawierają garaż wbudowany w bryłę budynku. Najczęściej znaleźć można projekty z garażem jednostanowiskowym, ale nie brakuje domów z garażami dwustanowiskowymi.
Duże domy parterowe
Domy duże – czyli o powierzchni ponad 150 metrów kwadratowych to rozwiązania dla najbardziej wymagających. W takich domach nie brakuje przestrzeni, pokoje są duże i wygodne. Jakie pomieszczenia można znaleźć w takim domu?
– duży salon z jadalnią o łącznej powierzchni co najmniej 30 metrów kwadratowych,
– 3 lub 4 sypialnie (minimalna powierzchnia to około 12-15 metrów kwadratowych,
– kuchnia w aneksie lub jako osobne pomieszczenie. Nierzadko dodatkowa spiżarnia przy kuchni,
– 2, 3 lub więcej łazienek (najczęściej trzecia łazienka znajduje się przy sypialni rodziców, są też projekty, które zakładają łazienkę przy każdej sypialni),
– co najmniej jedna garderoba lub garderoby przy każdej sypialni,
– składzik / pomieszczenie gospodarcze.
W przypadku dużych domów często znajduje się dwustanowiskowy garaż w bryle budynku.
Aby dobrze wybrać projekt wymarzonego domu, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Najważniejsza jest wielkość działki – wybrany projekt po adaptacji musi się na niej pomieścić. Innym, równie ważnym aspektem jest ergonomia i użytkowość projektu. Każdy musi dokładnie przemyśleć chociażby kwestię kuchni – czy ma być oddzielna, czy w aneksie. Jeśli ktoś dużo gotuje, lepszą opcją jest oddzielna kuchnia, gdyż zapachy nie roznoszą się po całym domu. Nie bez znaczenia jest też koszt budowy – tu każdy musi oszacować, ile pieniędzy jest w stanie przeznaczyć na wybudowanie własnego dachu nad głową.